Jump to content

Gjalpa

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Gjalpi)
Forma të ndryshme të gjalpit në bukë

Gjalpi është produkt i qumështit i cili përfitohet nga “rrahja” e qumështit ose në disa raste përfitohet edhe nga "rrahja" e kosit. Përndryshe konsiderohet si krem i fermentuar; ka një përqindje të lartë të yndyrës; përdoret si kondiment, si dhe për gatim.

Llojet e gjalpit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]