Gjashtë Shigjetat

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Flamuri i Partisë Republikane Popullore
Gjashtë Parimet kryesore të Ataturkut simbolizuar nga Gjashtë Shigjetat.

Gjashtë Shigjetat (turqisht: Altı Ok) është simboli dhe flamuri i Partisë Republikane Popullore (CHP).

Shigjetat përfaqësojnë shtyllat themelore të Qemalizmit, ideologjisë themeluese të Turqisë. Këto janë republikanizmi, populizmi, nacionalizmi, laicizmi, etatizmi dhe revolucionarizmi.[1] Shigjetat besohet se janë konceptuar nga İsmail Hakkı Tonguç,[2] një shkencëtar turk i cili dha kontribut të rëndësishëm në sistemin arsimor turk.[3] Parimet e Gjashtë Shigjetave iu shtuan Kushtetutës Turke më 5 shkurt 1937. Nga gushti 1938 flamuri u ngrit në të gjitha ndërtesat zyrtare.[4]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Solak, Mustafa (2018-02-05). "Altı Ok Anayasa'ya nasıl eklendi?". Aydınlık (në turqisht). Arkivuar nga origjinali më 2018-06-08. Marrë më 2018-06-08.
  2. ^ 1930’lar Türkiye’sinde Kemalizm Algılamaları, Hakkı Uyar
  3. ^ "İsmail Hakkı Tonguç kimdir?". www.biyografi.info (në turqisht). Marrë më 2019-05-01.
  4. ^ Kreiser, Klaus (2012). Die Geschichte der Türkei (në gjermanisht). München: C.H. Beck. fq. 51. ISBN 9783406640667.