Jump to content

Gjenerata Z

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë


Gjenerata Z (ose Gen Z për shkurt) është grupi demografik që pason Mijëvjeçarët dhe i paraprinë Gjeneratës Alfa . Studiuesit dhe mediat e njohura përdorin mesin e fundvitit 1990 si fillimin e viteve të lindjes dhe fillimin e viteve 2010 si fundin e viteve të lindjes. Shumica e anëtarëve të Gjeneratës Z kanë përdorur teknologjinë dixhitale që në moshë të re dhe janë të kënaqur me Internetin dhe median sociale, por nuk janë domosdoshmërisht të arsimuar dixhitalisht . Shumica e anëtarëve të Gjeneratës Z janë fëmijët e Gjeneratës X. [1]

  1. ^ Williams, Alex (18 shtator 2015). "Move Over, Millennials, Here Comes Generation Z". The New York Times. Marrë më 8 prill 2016. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Datë e përkthyer automatikisht (lidhja)