Gjergj Kola

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Gjergj Kola
Emri Gjergj
Mbiemri Kola
Lindur më 19 nëntor 1963
Lindur në Shkodër
Kombësia shqiptare
Shtetësia shqiptare, austriake
Profesioni shkrimtar, pedagog

Gjergj Kola lindi më 19 nëntor 1963Shkodër, punon dhe jeton në Austri. Ka përfunduar studimet e larta pedagogjike në qytetin e Grac-it. Aktualisht punon si mësues në shkollën e mesme "Otto Glöckel" ne Vjenë. Në kohën kur ishte student ka botuar tek shtëpia botuese "Andreas Schneider Verlagsatelier" dy vëllime me poezi në tre gjuhë shqip, gjermanisht dhe italisht. Vëllimin "Per Grazia" më 1996 dhe "Evropë! Lëre popullin tim të vijë" më 1997.

Më vonë ka botuar në shqip romanin "Kohë e Pajetueme", në gjermanisht dramën "Dimensione der Liebe".

Tituj të veprave[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Literaturë
  • Per Grazia (1996)
  • Evropë! Lëre popullin tim të vijë (1997)
  • Kohë e Pajetuar
  • Dimensione der Liebe