Jump to content

Gjiri i Bengalit

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Harta e Gjirit të Bengalit.

Gjiri i Bengalit është pjesa verilindore e Oqeanit Indian. Gjeografikisht, ai pozicionohet midis nënkontinentit Indian dhe gadishullit Indokinez, i vendosur nën rajonin e Bengalit (në bazë të të cilit gjiri u emërua gjatë Raj Britanik). Është rajoni më i madh ujor i quajtur gji në botë.

Shumë vende të Azisë Jugore dhe Azisë Juglindore varen nga Gjiri i Bengalit. Gjeopolitikisht, gjiri kufizohet në perëndim dhe veriperëndim nga India, në veri nga Bangladeshi dhe në lindje nga Mianmari dhe Ishujt Andaman dhe Nicobar të Indisë. Kufiri i saj jugor është një vijë midis Sangaman Kanda, Sri Lanka, dhe pikës më veriperëndimore të Sumatrës, Indonezi. Cox's Bazar, plazhi më i gjatë i detit në botë dhe Sundarbans, pylli më i madh i mangrove dhe habitati natyror i tigrit të Bengalit, ndodhen përgjatë gjirit.

Gjiri i Bengalit zë një sipërfaqe prej 2.6 milion kilometra katrorë. Një numër lumenjsh të mëdhenj derdhen në Gjirin e Bengalit: Ganges–Hooghly, Padma, Brahmaputra–Jamuna, Barak–Surma–Meghna, Irrawaddy, Godavari, Mahanadi, Brahmani, Baitarani, Krishna dhe Kaveri.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]