Gjuha Andoque

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Andoque
RajoniAmerika Latine
Familje gjuhësore
Default
  • Gjuha Andoque
Kodet gjuhësore
ISO 639-3ano
Glottologando1256
ELPAndoque

Gjuha Andoque është një gjuhë aborigjene e folur nga disa qindra Andokë në Kolumbi dhe është në rënie. Ka pasur 10,000 folës në vitin 1908, deri në 370 një shekull më vonë, nga të cilat më së shumti 50 janë njëgjuhëshe. Folësit e tjerë jetojnë në zonën e lumit Anduche, në drejtim të rrymës nga Aracuara, Amazonas, Kolumbi; gjuha nuk flitet më në Peru. 80% e folësve janë të aftë në spanjisht.[1]

Marrëdhëniet gjenetike[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kaufman (2007) Bora-Witótoan aksioneve përfshin Andoque në familjen Witótoan, por gjuhëtarët e tjerë, të tilla si Richard Aschmann, e konsiderojnë Andoque një gjuhë të izoluar.

Burimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Andoque at Ethnologue (18th ed., 2015)