Gjuha Atakapa

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Atakapa (natë Ishak-koi) është një gjuhë e zhdukur e izoluar amtare në jugperëndim të Louisianës dhe pranë Texasit bregdetarë lindor. Ishte folur nga populli Atakapa (i njohur edhe si "Ishak"). Gjuha u zhduk në fillim të shekullit të 20-të.[1]

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Historia gojore e Atakapa thotë se ata kanë origjinën nga deti.

Kontakti i parë evropian me Atakapa mund të ketë qenë në vitin 1528 nga të mbijetuarit e ekspeditës spanjolle Pánfilo de Narváez. Ata bënë dy maune, të cilat u lulëzuan në breg në Bregun e Gjirit. Një grup i të mbijetuarve u takua me Karankawa, ndërsa tjetra ndoshta u ul në Galveston Island. Ky i fundit regjistroi takimin me një grup që e quanin veten Han, i cili mund të ketë qenë Akokisa.

Më 1703, Jean-Baptiste Le Moyne, guvernatori francez i La Louisiane, dërgoi tre burra për të eksploruar Bregun e Gjirit në perëndim të lumit Misisipi. Kombi i shtatë që ata hasën ishin Atakapa, i cili kapi, vrau dhe kanibalizoi një anëtar të partisë së tyre. Në 1714 ky fis ishte një nga 14 të cilët erdhën në Jean-Michel de Lepinay, i cili ishte guvernatori francez i Luizianës midis 1717 dhe 1718,[2] ndërsa po fortifikoi Dauphin Island, Alabama.

Choctaw u tha banorëve francezë për "Njerëzit e Perëndimit", të cilët përfaqësonin nënndarje të shumta ose fise. Francezët i referoheshin si le sauvage. Choctaw përdori emrin Atakapa, që do të thotë "njerëzit që hanë" (hattak 'person', apa 'për të ngrënë'), për këta konkurrentë.] Ajo i referohej praktikës së tyre të kanibalizmit ritual të luftës. Popujt e bregdetit të Gjirit praktikuan këtë në armiqtë e tyre.

Një eksplorues francez, Francois Simars de Bellisle, jetonte në mesin e Atakapës nga viti 1719 deri më 1721. Ai përshkroi festat e Atakapës kanibaliste të cilat ai vuri në dukje të dorës së parë. Praktika e kanibalizmit ka të ngjarë të kishte një bazë fetare, ritualiste. Misionarët jezuit të Francës i kërkuan Atakapës t'i jepnin fund kësaj praktike.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Mithun, Marianne (2001). The Languages of Native North America (First paperback ed.). Cambridge, United Kingdom: Cambridge University Press. p. 344.ISBN 0-521-23228-7.
  2. ^ "enlou.com". Arkivuar nga origjinali më 25 qershor 2007. Marrë më 13 tetor 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)