Gjuha Kunza

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Kunza aka Cunza, e njohur ndryshe si Likanantaí, Lipe, Ulipe ose Atacameño, është një Gjuhë e izoluar e zhdukur që flitet dikur në shkretëtirën e Atacamait në veri të Kili dhe Perusit jugor (veçanërisht në Peine, Socaire (Salar de Atacama) dhe Caspana) nga Lickan-antay njerëz, të cilët që kanë zhvendosur që në spanjisht.

Njeriu i fundit qe fliste gjuhë e Kunzës u gjet në vitin 1949, megjithëse disa prej tyre janë gjetur që nga antropologët. Ka 2.000 Atacameños (W. Adelaar).

Kaufman (1990) gjeti një lidhje të propozuar midis Kunzës dhe të Kapixanës së paklasifikuar si të besueshëm; megjithatë, kur kjo gjuhë u përshkrua më plotësisht në vitin 2004, doli të ishte një izoluar.[1]

Burimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Hammarström, Harald; Forkel, Robert; Haspelmath, Martin, eds. (2017)."Kunza"Glottolog 3.0.Jena, Germany: Max Planck Institute for the Science of Human History.