Gjuha Marrgu

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Marrgu (Marrku) është një gjuhë aborigjene e fundit e zhdukur e Australisë Veriore. Emrat shtesë përfshijnë Ajokoot, Croker Island, Raffles Bay, Terrutong (Terutong), Yaako (Jaako, Yako).[1]

Klasifikimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Marrgu ishte supozuar të ishte një gjuhë Iwaidjan si fqinjët e saj. Sidoqoftë, Evans (2006) ka prodhuar dëshmi se ishte një gjuhë e izoluar,[2] me lidhje të mundshme me Wurrugu të zhdukur dhe të dobët.

Burimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Marrgu language at Ethnologue (18th ed., 2015)
  2. ^ Marrgu Arkivuar 25 prill 2015 tek Wayback Machine at the Australian Indigenous Languages Database, Australian Institute of Aboriginal and Torres Strait Islander Studies