Gjuha Shqiptare e Shenjave

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Gjuha Shqiptare e Shenjave (AlbSL,Shqip: Gjuha Shenjave Shqipe) është një nga gjuhët e shenjta të shenjave të Europës. Nuk ka lidhje me gjuhët e tjera të shenjave të Ballkanit.

Është relativisht e re,në vitin 2007 numëronte afërsit 3000 "folës", është zhvilluar kryesisht që nga rënia e komunizmit në vitin 1990. Gjatë epokës komuniste, njerëzit e shurdhër nuk u shoqëruan me njëri-tjetrin në baza të rregullta. Komunikimi i tyre ishte kryesisht me dëgjimin e njerëzve, dhe kështu u ndikua fuqimisht nga shqiptarët, me përdorim të gjerë të gishtërinjve dhe shenjat e iniciuara, së bashku me disa gjeste të huazuara nga dëgjimi i njerëzve. Pas rënies së komunizmit, njerëzit e Shurdhër filluan të mblidheshin dhe u zhvillua një gjuhë e sinjalizuar plotësisht. Ata krijuan shenja të reja për të zëvendësuar përdorimin e dikurshëm të gishtërinjve, dhe gjithashtu hynë në kontakt me Shenjën Ndërkombëtare dhe gjuhë të tjera të shenjave evropiane, duke rezultuar në një numër të madh fjalësh të huasë. Gjuha vazhdon të ndryshojë shpejt, me risitë që synojnë të rrezatojnë nga kryeqyteti, Tirana, në zonat rurale.[1][2][3]

Burimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Hoyer, Karin (2007). "Gjuha e Shenjave Shqiptare: Kontakte gjuhësore, Shenjë Ndërkombëtare, dhe gjest. "Në Quinto-Pozos, David.Gjuhët e shenjave në Kontakt Washington DC: Universiteti i Gallaudet Press, fq. 195-234. ISBN 978-1-56368-356-5.
  2. ^ "Vendimet e qeverisë: Shqipëria njeh gjuhën e shenjave, ndryshojnë dokumentet e ndihmës ekonomike". Arkivuar nga origjinali më 21 qershor 2015. Marrë më 20 tetor 2017. |archiveurl= dhe |archive-url= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |archivedate= dhe |archive-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |accessdate= dhe |access-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ Popullsia e Shurdhër në Shqipëri