Gjuha Taushiro

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Taushiro, i njohur edhe si Pinche ose Pinchi, është një gjuhë e izoluar pothuajse e zhdukur e gjuhës amtare të Amazonës, afër Ekuadorit. Në vitin 2000 SIL numëroi një folës[1] në një popullatë prej etnive 20[2]. Dokumentacioni u krye në mes të viteve 1970 nga Neftali Alicea.

Pas Tovar (1961), Loukotka (1968) dhe Tovar (1984), Kaufman (1994) vëren se ndërsa Taushiro ka qenë i lidhur me gjuhët Zaparoan, ajo ndan korrespondenca më të mëdha leksikore me Kandoshin dhe sidomos me Omurano. Në vitin 2007 ai klasifikoi Taushiro dhe Omurano (por jo Kandoshi) si gjuhë Saparo-Yawan.

Burimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Taushiro at Ethnologue (18th ed., 2015)
  2. ^ Taushiro language Arkivuar 4 mars 2016 tek Wayback Machine at Ethnologue (15th ed., 2005)