Gjuha Tinigua

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Tinigua (Tiniguas) është një gjuhë e izoluar e rrezikuar që flitet në Kolumbi. Që nga viti 2000, Tinigua kishte vetëm dy folës të mbetur, të dy meshkuj. Ata jetonin në Departamentin Meta, midis lumenjve të Sipërm Guayabero dhe Yari. Në vitin 2013, kjo numërim ishte zvogëluar në një.[1] Tinigua përdorte për të formuar një familje të vogël gjuhësore me gjuhën tashmë të zhdukur Pamigua.[2][3]

Burimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Tobal, Juan Pablo (21 February 2013). "El último Tinígua" (in Spanish). La Voz.
  2. ^ Tinigua at Ethnologue (18th ed., 2015)
  3. ^ Hammarström, Harald; Forkel, Robert; Haspelmath, Martin, eds. (2017)."Tinigua"Glottolog 3.0. Jena, Germany: Max Planck Institute for the Science of Human History.