Jump to content

Gjuha Yaghan

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Gjuha Yaghan.

Yagan (fillimisht Yahgan, por edhe shkruar tashmë Yaghan, Jagan, Iakan), i njohur edhe si Yámana dhe Háusi Kuta, është një nga gjuhët indigjene të Tokës së Zjarrtë, të folur nga populli Yagán. Ajo konsiderohet si një izolim gjuhësor, megjithëse disa linguistë janë përpjekur të lidhen me Kawésqar dhe Chon.

Yahgan u fol shkurt në Ishullin Keppelishujt Falkland në një vendbanim misionar.

Pas vdekjes së 84-vjeçares Emelinda Acuña (1921 - 12 tetor 2005), mbetet vetëm një folës amtare, Cristina Calderón nga Villa Ukika në ishullin Navarino, Kili[1]. Calderón (shpesh i referohemi thjesht Abuela) është kunata e Acuña.

Burimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Jackie Hailey (Tetor 14, 2005). "Extinction on the horizon for indigenous tribe in Chile: Second-To-Last Yagana Woman Dies Of A Heart Attack"The Santiago Times. Santiago. Marrë 04/10/2011.