Toka e Zjarrtë

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shtrirja gjeografike.
Pamje nga sateliti e Tokës së zjarrtë.

Toka e Zjarrtë (spanjisht Tierra del Fuego) është arkipelag i cili shtrihet në pjesën më jugore të Amerikës Jugore, është e ndarë nga kontinenti me Ngushticën e Mangelanit. Ka një sipërfaqe prej 73,753 km².

Toka e Zjarrtë është një territor i ndarë politikisht mes Argjentinës dhe Kilit.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Evropiani i parë i cili shkeli Tokën e Zjarrtë ishte Ferdinand Magelani në vitin 1520. Kur anija e tij ju afrua brigjeve, ai vërejti zjarre të mëdha në ishuj dhe mendoi se vendasit po përgatiteshin për t'i sulmuar ata. Në të vërtetë, indianët nga fisi Jam kishin ndezur zjarre, por jo për të sulmuar, por për t'u ngrohur dhe për t'u mbrojtur nga temperaturat e ulëta.[1][2]

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Toka e Zjarrtë". Zerion (në anglisht). 2010-02-26. Marrë më 2022-09-12.
  2. ^ "500-vjet më parë, udhëtimi i parë rreth botës - Vatican News". www.vaticannews.va. 2019-08-11. Marrë më 2022-09-12.