Gjuha prekmurske

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Gjuha prekmurske (prekmurishtja, prek.: prekmürščina, prekmürski jezik, prekmörski jezik) shkëputur slloven dialekt, ajo flitet në lindje Slloveni, pjesërisht në Hungari.

Këtë fushë një zonë ishte hungarez kohë deri sa të gjatë, lokale slloven dialektin zhvilluar disa mënyra të tjera për shkak të kësaj. A nuk e respektojnë gjuhën sllovene letrare, formuar gjuhën e tij letrare në vend. Literaturë të pasura u ngrit në prekmurisht deri 1945.

  Alfabeti Prekmurisht
Аа Áá Bb Cc Čč Dd Ee
Éé Ff Gg Gjgj Hh Ii Jj
Kk Ll Mm Nn Oo Öö Pp
Rr Ss Šš Tt Uu Üü Vv
Zz Žž


Shiko dhe këtë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]