Glenn Theodore Seaborg

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Glenn Theodore Seaborg (1964)

Glenn Theodore Seaborg lindi më 19 prill 1912 në Ishpeming, Michigan dhe vdiq më 25 shkurt 1999 në Lafayette, Kaliforni. Ishte kimist amerikan si dhe fizikan bërthamor. Për punën e tij lidhur mbi izolimin dhe identifikimin e transuranëve u shpërblye me çmimin Nobel.