GoPro

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Logo vektoriale e GoPro, pa sfond të zi.

GoPro, Inc. (i tregtuar si GoPro dhe nganjëherë i stilizuar si GoPRO) është një kompani teknologjike amerikane e themeluar në vitin 2002 nga Nick Woodman. Ajo prodhon kamera aksioni dhe zhvillon aplikacionet e veta celulare dhe softuerin e redaktimit të videove. E themeluar si Woodman Labs, Inc, kompania përfundimisht u fokusua në zhanrin e sportit të lidhur, duke zhvilluar linjën e saj të kamerave të veprimit dhe, më vonë, softuerin e redaktimit të videove. Ajo është e vendosur në San Mateo, Kaliforni.

Ai zhvilloi një dron me katërkopter, Karma, i lëshuar në tetor 2016. Në janar 2018, Karma u ndërpre.[1] Gjithashtu në janar 2018, kompania punësoi JPMorgan Chase për të ndjekur opsionet e shitjes së kompanisë.[2] Megjithatë, një muaj më vonë, CEO e mohoi këtë. GoPro ka vazhduar biznesin e saj në prodhimin e kamerave të veprimit.[3]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "GoPro is reportedly putting itself up for sale". The Verge. Marrë më 8 janar 2018. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "GoPro is reportedly putting itself up for sale". The Verge. Marrë më 8 janar 2018. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ Sean O'Kane (2 shkurt 2018). "GoPro's holiday season was even worse than the company predicted". The Verge. Marrë më 2019-09-10. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)