Google Ads

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Google Ads
ZhvilluesGoogle
Versioni i parëtetor 23, 2000; 23 vite më parë (2000-10-23)[1]
Përdoret përOnline advertising
Faqja zyrtareads.google.com

Google Ads (dikur Google AdWords) është një platformë reklamimi në internet e zhvilluar nga Google, ku reklamuesit ofrojnë oferta për të shfaqur reklama të shkurtra, oferta shërbimesh, listime produktesh ose video për përdoruesit e uebit. Mund të vendosë reklama si në rezultatet e motorëve të kërkimit si "Kërkimi i Google" (Rrjeti i Kërkimit të Google) dhe në faqet e internetit që nuk kërkojnë kërkime, aplikacione celulare dhe video. Shërbimet ofrohen sipas modelit të çmimeve të pagesës për klikim (PPC).

  1. ^ "Google Launches Self-Service Advertising Program". Google. 23 tetor 2000. Marrë më 25 korrik 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)