Gordon Murray

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Gordon Murray (3 maj 1921 – 30 qershor 2016) ishte aktorë me kukulla. Ai bëri dhe shkroi disa prej progameve të popullarizuar për fëmijë. Gordon u shkollua në shkollën Emanuel në Londër. Ai ishte i interesuar për kukulla që nga fëmijëria dhe jepte shfaqje të vogël në shtëpinë e tij dhe para shokëve të tij. Ai vdiq më 30 qershor 2016 në moshën 95 vjeçare.[1]

Filmografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Captain Pugwash – 1957
  • A Rubovian Legend – 1958
  • Sketch Club – 1958
  • Camberwick Green – 1966
  • Trumpton – 1967
  • Chigley – 1969
  • Rubovia – 1976
  • The Gublins – 1979

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Pocklington, Rebecca (30 qershor 2016). "Trumpton creator Gordon Murray dies aged 95". mirror.co.uk. Marrë më 30 qershor 2016.