Gotthard Baza Tuneli

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
NEAT GBT engl.png

Gotthard Basa Tuneli (GBT) është një tunel hekurudhor nën Alpet zvicerane pritet të hapet në vitin 2016. Me një gjatësi prej 57 km gjatesi dhe në total prej 151,84 km (94.3 mi) , është tuneli më i gjatë hekurudhor në botë , duke tejkaluar tuneli Seikan në Japoni.

shih edhe[redakto | redakto tekstin burimor]