Jump to content

Governorati i Irbidit

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Governorati Irbid)
Governorati i Irbid

Irbid, apo Irbed (arabisht: إربد) është një governorat i Jordanit, i vendosur në veri të Amanit, kryeqytetit të vendit. Kryeqyteti i governoratit është qyteti i Irbid. Ky governorat është i dyti më i madh për nga numri i popullsisë në Jordani pas Governoratit të Amanit, dhe me dendësi të popullsisë më të lartë në vend.

Qyteti i Um Qais (Gadara)
Demografia e Governoratit Irbid (Regjistrimi i 2004)[1]
Raporti Femra me Meshkuj 48.9% me 51.1%
Shtetas Jordanez ne shtetasit e huaj 96.6% me 3.4%
Popullsia urbane 707,420
Popullsia rurale 220,872
Popullsia e përgjithshme 928,292

Popullsia e rretheve sipas statistikave të regjistrimit:[2]

Qarkut Popullsia

(Regjistrimi 1994)

Popullsia

(Regjistrimi 2004)

Popullsia

(Regjistrimi 2015)

Irbid Governorate 751,634 928,292 1,770,158
Al-Āghwār esh-Shamāliyah 78,355 85,203 122,330
Al-Kūrah 71,513 91,050 161,505
Al-Mazār esh-Shamālī 35,651 44,166 78,427
Al-Wasṭīyah ... 24,046 42,571
Ar-Ramthā 79,304 109,142 238,502
Aṭ-Ṭaībah 23,847 29,132 51,501
Banī Kenānah 51,868 76,398 131,797
Banī 'Obeīd ... 93,561 204,313
Qaṣabah Irbid ... 375,594 739,212
  1. ^ "Jordan Kombëtare të Regjistrimit të vitit 2004 Tabela 3-1" (PDF). Arkivuar nga origjinali (PDF) më 22 korrik 2011. Marrë më 2 janar 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Jordan: Administrative Division, Governorates and Districts". citypopulation.de. Marrë më 25 dhjetor 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)