Guadalupe, California

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Guadalupe, California
Anglisht : Guadalupe
qytet
noform
Southern City Limit of Guadalupe
Vendndodhja
Guadalupe, California is located in SHBA
Guadalupe, California
Guadalupe, California

Koordinatat: 34°57′56″V 120°34′23″P / 34.96556°V 120.57306°P / 34.96556; -120.57306

Administrimi
Shteti Flamuri SHBA
Shteti federal California
Qarku Santa Barbara
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 3.405 km2
 •  tokësore 3.391 km2
 •  ujore 0.014 km2
Lartësia 26 m (m.n.d.)
Popullsia 7080 banorë (2010)
Të dhëna të tjera
Themelimi August 3, 1946[1]
Zona Kohore Pacific-8
Verore PDT-7
Kodi Postal 93434
Prefiksi 805
Koordinatat 34° 57′ 56″ Veri

120° 34′ 23″ Perëndim

Faqja Zyrtare ci.guadalupe.ca.us

Guadalupe, California (Guadalupe) është një qytet në qarkun Santa Barbarashtetit federal California, SHBA. Në Guadalupe, California jetojnë 7080 banorë (2010)[2]. Qyteti ka një sipërfaqe prej 3.405 km2 (1.314 sq mi) dhe lartësi mbidetare prej 26 m (85 ft).[3]

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "California Cities by Incorporation Date". California Association of Local Agency Formation Commissions. Arkivuar nga origjinali origjinali (Word) më 3 nëntor 2014. Marrë më gusht 25, 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Guadelupe (city) QuickFacts". United States Census Bureau. Arkivuar nga origjinali origjinali më 18 prill 2015. Marrë më prill 17, 2015. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "Guadalupe". Geographic Names Information System. United States Geological Survey. Marrë më janar 19, 2015. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: Guadalupe, California – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale