Guadix

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Guadix
Komunë
noform
Guadix Cathedral
Stema_figura
Vendndodhja
Guadix is located in Spanjë
Guadix
Guadix

Koordinatat: 37°18′V 3°8′P / 37.300°V 3.133°P / 37.300; -3.133

Administrimi
Shteti Flamuri Spanja
Kom. autonom  Andalusia
Provinca Granada
Qarku Qarku Guadix
Kryetari i Bashkisë José Antonio González Alcalá (2012)
Partia PP
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 317 km2
Lartësia 949 m (m.n.d.)
Popullsia 20395 banorë
Të dhëna të tjera
Vendasit Accitanos, Guadijeños
Zona Kohore UTC+1
Kodi Postal 18500
Faqja Zyrtare www.guadix.es

Guadix është një komunëSpanjë, e vendosur në qarkun Qarku Guadix, të provincës Granada, në Andalusia. Guadix ka 20395 banorë (2009), dhe përfshinë një sipërfaqe prej 317 km2.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]