Gualeguay

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Gualeguay
Qytet
noform
Kisha e Shën Antonio në Gualeguay
Vendndodhja
Gualeguay is located in Argentina
Gualeguay
Gualeguay

Koordinatat: 33°9′J 59°20′P / 33.150°J 59.333°P / -33.150; -59.333

Administrimi
Shteti Flamuri Argjentina
Provinca Entre Ríos
Departamenti Gualeguay
Kryetari i Bashkisë Federico Bogdan
Sipërfaqja dhe popullsia
Lartësia 12 m (m.n.d.)
Popullsia 43,009 banorë (2010)
Të dhëna të tjera
Themelimi 19 mars 1783
Kodi Postal E2840
Prefiksi 03444

Gualeguay është qytet në provincën Entre Ríos, Argjentinë. Ndodhet rreth 226 km prej kryeqytetit të provincës Paraná dhe 234 km në veri-perëndim të Buenos Aires.

Gualeguay u themelua më 19 mars 1783 nga topografi ushtarak Tomás de Rocamora. Rocamora ishte poashtu themelues i Gualeguaychú dhe Concepción del Uruguay dhe i cili e emëroi provincën Entre Ríos (Mes lumenjve). Fshati i ti e morri emrin San Antonio de Gualeguay sepse ishte nën mbrojtjen e Shën Antonit.