Gualeguay

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Gualeguay
Qytet
Kisha e Shën Antonio në Gualeguay
Kisha e Shën Antonio në Gualeguay
Popullsia
 • Gjithsej43.009
{{{postal_code_type}}}
E2840

Gualeguay është qytet në provincën Entre Ríos, Argjentinë. Ndodhet rreth 226 km prej kryeqytetit të provincës Paraná dhe 234 km në veri-perëndim të Buenos Aires.

Gualeguay u themelua më 19 mars 1783 nga topografi ushtarak Tomás de Rocamora. Rocamora ishte poashtu themelues i Gualeguaychú dhe Concepción del Uruguay dhe i cili e emëroi provincën Entre Ríos (Mes lumenjve). Fshati i ti e morri emrin San Antonio de Gualeguay sepse ishte nën mbrojtjen e Shën Antonit.