Guayaquil

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Guajakil
Spanjisht : Guayaquil
Qytet
Njohur si La Perla del Pacífico (Perla e paqësorit)
Motoja Por Guayaquil Independiente (Për Pavarësinë e Gualakuilit>
noform
Pamje nga Guayaquil
Stema_figura
Emblema e Guajakilit
Bandera de Guayaquil.svg
Flamuri i Guajakilit
Vendndodhja
Guajakil is located in Ekuadori
Guajakil
Guajakil

Koordinatat: 2°11′0″J 79°53′0″P / 2.18333°J 79.88333°P / -2.18333; -79.88333

Administrimi
Shteti Flamuri Ekuadori
Rajoni 5
Provinca Guayas
Kantoni Guayaquil
Kryetari i Bashkisë Cynthia Viteri
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 344,5 km2
Lartësia 4 m (m.n.d.)
Popullsia (2010) 2.278.691 banorë
Dendësia 10.000 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Themelimi 1534
Zona Kohore UTC-5
Kodi Postal 090101 deri 090158
Prefiksi (+593) 4
Aeroporti Aeroporti Ndërkombëtar José Joaquín de Olmedo
Targa G
Koordinatat 2° 11′ 0″ Jug

79° 53′ 0″ Perëndim

Faqja Zyrtare www.guayaquil.gob.ec


Guayaquil (shqiptohet: [ɡuajakil]), zyrtarisht Santiago de Guayaquil (shqip: Santiago e Guajakilit), është qyteti më i madh dhe më i populluar në Ekuador, me rreth 2.991.061 banorë në zonën metropolitane, si dhe porti kryesor i vendit. Qyteti është kryeqyteti i provincës ekuadoriane të Guayas dhe selia e Kantonit Guayaquil.

Guajakili ndodhet në bregun perëndimor të lumit Guayas, që derdhet në Oqeanin Paqësor në Gjirin e Guajakilit.

Guayaquil (Ekuadorë)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: Guayaquil – Album me fotografi dhe/apo video dhe material multimediale