Gubbio

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Gubbio
Città di Gubbio
—  komunë  
Gubbio (Itali)
Gubbio
Administrimi
Shteti Italia Italia
Rajoni Umbria
Provinca Peruxhia
Kryetari i Komunës Diego Guerrini (Partia Demokratieke e Italisë) zgjedhur më 23/05/2011
Statistika dhe Territori
Koordinatat Koordinatat:43°21′00″ Veri 12°34′00″ Lindje 43.35° Veri 12.566667° Lindje43°21′00″ Veri 12°34′00″ Lindje 43.35° Veri 12.566667° Lindje
Lartësia 522 m (m.n.d)
Sipërfaqja 525,08 km2
Popullsia 32.998 banorë Të dhënat Istat - Popullsia në 31 dhjetor 2010.
Dendësia 62,84 banorë/km2
Klima +1
Prefiksi 075
Targa PG
Kodi Postar 06024, 06020
Gubbio – harta_foto
www.comune.gubbio.pg.it
(italisht, anglisht, frëngjisht, nl, gjermanisht )

Gubbio është qytet dhe komunë në skajin verilindor të provincës së Peruxhias (Umbria). Gjendet në gropën më të ulët të malit Ingino, një mal i vogël në Apenine.

Këtu është varrosur mbreti ilir Genti.[Cito burimet]