Gwen Alston

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Gwen Alston
Lindi Hannah Gwendolen Shone
22 Maj 1907
Birkenhead, Cheshire, Angli
Vdiq 14 Korrik 1993
Kombësia Britanike
Fusha Aerodinamike
Institucionet Instituti Mbreteror Ajror
Alma mater Universiteti i Liverpool, Universiteti i Nottingham
Këshilltarët akademik Hermann Glauert
I njohur për Testime te fluturimeve, edukimi i aviacionit, tunelet rrotulluese
Çmime të rëndëshishme Scott-Farnie Medal
Bashkëshort/e Peter Alston

Hannah Gwendolen Shone (22 maj 1907 - 14 korrik 1993) ishte një studjuese e aerodinamikës dhe mësuese-teoretik britanike,e njohur më së shumti për punën e saj në tunelet rrotulluese dhe testimin e fluturimeve të avionëve gjatë Luftës së Dytë Botërore, si dhe pjesëmarrjen e saj në edukimin e fluturimeve.

Jeta e hershme dhe edukimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Alston lindi më 22 maj 1907 në Birkenhead, Cheshire. Ajo u arsimua në shkollën e mesme Wallasey dhe kolegjin Penrhos, Colwyn Bay. Ajo mori një BSc në matematikë në 1927 dhe një diplomë në arsim në 1928, të dy nga Universiteti i Liverpoolit.

Ndërsa ishte në universitet, ajo mori mësime fluturimi dhe mori licencën e saj private në flutururim 'A' të piloterise private në vitin 1929. Ajo pastaj kaloi 5 vjet duke dhënë mësime në matematikë në Rotherham dhe Nottingham, dhe njëkohësisht duke punuar drejt një MSc në aerodinamikë në Universitetin e Nottingham. MSc-ja e saj u dha në 1932.Gabim referencash: Etiketë <ref> e pavlefshme; refs pa përmbajtje duhet të kenë një emër

Karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Mësimdhënia 1929-33[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pasi u diplomua nga Universiteti i Liverpool, Alston dha mësim në matematikë në Rotherham dhe Nottingham nga 1929 deri në 1933 ndërsa përfundoi masterin.[1]

Përgjatë karrierës së saj shkencore, Alston u angazhua për përmirësimin dhe komunikimin e arsimit të aviacionit.[2]Gabim referencash: Etiketë <ref> e pavlefshme; refs pa përmbajtje duhet të kenë një emër

Shkencëtare kërkimore dhe vëzhguese e provës së fluturimit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Alston iu bashkua  Institucionit Mbretëror Ajror në Farnborough Airfield në 1933, duke punuar nën udhëheqjen e Hermann Glauert dhe duke mbikëqyrur tunelin tjerrës të departamentit Aero. Ajo shpesh fluturonte si vëzhguese në fluturime të rrezikshme provë si pjesë e punës së saj kërkimore.[3]

Gjatë Luftës së Dytë Botërore, si dhe punën e saj RAE, Alston u dërgua në Ringway Airport (tani i njohur si Aeroporti Ndërkombëtar i Mançesterit) për të mbikëqyrur problemet me futjen e avionëve mbartës të trupave në Regjimentin Pilot Glider të Ushtrisë Britanike. Ajo përfundoi kurset themelore dhe të përparuara të trainimit pilot të RAF në trajnerët e Miles Magister dhe Harvard, duke u bërë anëtare themeluese dhe Adjutante e Fluturimit Teknik të RAF.[4]

Në vitin 1944, Alston hetoi shkakun e aksidenteve bombarduese me silurë Fairey Barracuda. Së bashku me pilotin e saj Eric Brown, ajo kreu fluturime provë dhe zbuloi se problemet me pozicionet e përplasjes së bashku me hyrjen e timonit ishin shkaku i përplasjeve. [5]Gabim referencash: Etiketë <ref> e pavlefshme; refs pa përmbajtje duhet të kenë një emërBrown më vonë deklaroi se "Unë nuk mund ta lë hetimin e aksidentit pa i dhënë homazh një prej vëzhguesve të provave të fluturimit të përfshira në këto teste - Znj. Gwen Alston. Zonja Alston ishte një: zonjë arkivoli "me të vërtetë e shquar, e cila, megjithëse kishte humbur burrin e saj shkencëtar në një përplasje fatale ndërsa ishte në një detyrë të ngjashme, kurrë nuk u përplas në asnjë fluturim të rrezikshëm dhe në të gjitha rrethanat shfaqi thelbin e guximit ".[5]

Ajo ishte një anëtare themeluese e fluturimit teknik RAF, Organizata e Edukimit dhe Rekreacionit Hapësinor Hapësinor dhe u bë një bashkëpunëtore e Shoqërisë Mbretërore Aeronautike në 1956.[6]

Inspektore e shkollave 1946-72[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në 1946, ajo u emërua si H. M. inspektore e Shkollave në Angli, nga Ministria e Arsimit.Gabim referencash: Etiketë <ref> e pavlefshme; refs pa përmbajtje duhet të kenë një emër Ndër përgjegjësitë e saj, Alston pritej të jepte këshilla dhe të inspektonte çështjet aeronautike, duke përfshirë trajnimin arsimor për industrinë e aviacionit, sportet dhe fluturimet rekreative dhe edukimin ajror në shkolla dhe kolegje.

Në një fjalim që ajo mbajti për Shoqatën e Inxhinierisë së Grave në Tetor 1956, të tituluar “Trajnimi Teknologjik dhe Punësimi i Grave” detajoi çështjet me të cilat përballen vajzat në sistemin arsimor të cilat mund të interesohen për karriera në shkencë ose teknologji.Gabim referencash: Etiketë <ref> e pavlefshme; refs pa përmbajtje duhet të kenë një emër

Alston doli në pension në 1973.Gabim referencash: Etiketë <ref> e pavlefshme; refs pa përmbajtje duhet të kenë një emër

Jeta personale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Alston ishte një aviatore e zjarrtë, duke marrë licencën e saj të fluturimit nga Royal Aero Club në 1929 [5][7] dhe duke përfunduar trajnimin bazë dhe të përparuar të pilotëve RAF.[5]

Ndërsa punonte në Royal Aircraft Establishment në Farnborough Airfield në 1933, Alston takoi burrin e saj të ardhshëm Peter Alston, një Zyrtar Shkencor Civil, i cili vdiq në 16 Shkurt 1939 pranë Eyke, Suffolk, ndërsa po provonte një aeroplan ushtarak.[8] Medalja RP Alston e Shoqërisë Aeronautike Mbretërore, fillimisht një çmim për punën në fushën e sigurisë ajrore përmes stabilitetit dhe kontrollit, por që nga viti 1957 dhënë për arritje praktike të lidhura me testimin e fluturimit të avionëve,[9] u dha për herë të parë në 1949 në kujtim të burrit të ndjerë të Alston.[10][11] Medalja përmban një shqiponjë në fluturim me një tullumbace me ajër të nxehtë në sfond.Gabim referencash: Etiketë <ref> e pavlefshme; refs pa përmbajtje duhet të kenë një emër

Çmime dhe nderime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Në 1969, Alston u bë marrësi i parë i Medaljes Scott-Farnie për kontributin e saj në edukimin e aviacionit.[12]
 • Në vitin 1970, Alston u bë një Shoqërues Nderi i Shoqërisë Mbretërore Aeronautike.Gabim referencash: Etiketë <ref> e pavlefshme;

refs pa përmbajtje duhet të kenë një emër

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

1. "Obituary: Gwen Alston". The Independent. Retrieved 26 July 2018.

2. Reed Business (4 August 1960). New Scientist. Reed Business Information.

3. Reed Business (21 April 1960). New Scientist. Reed Business Information.

4."The Spinning of Model Aircraft and the Prediction of Full-Scale Spin and Recovery Characteristics" (PDF) Arkivuar 13 shkurt 2021 tek Wayback Machine. Aeronautical Research Council Reports and Memoranda. 1956.

5.The Education Committees Year Book 1947. 1947. p. 31.

6."The Woman Engineer Vol 8". www2.theiet.org. p. 99. Retrieved 15 February 2020.

7. "Meeting on 6th November,1973" (PDF)[lidhje e vdekur]. Report of Education Committee. 1973.

8.Reed Business Information Ltd (23 May 1930). Flight International Magazine 1930-05-23.

9.Ranter, Harro. "Accident North American Harvard N7000, 16 Feb 1939". aviation-safety.net. Retrieved 26 July 2018.

10."Specialist Awards". Royal Aeronautical Society. Retrieved 15 February 2020.

11."Royal Aeronautical Society - Special Awards" (PDF).

12."R P Alston Medal. Awarded for partical [sic] achievement associated with the flight testing of aircraft - PDF Free Download". docplayer.net. Retrieved 15 February 2020.

13. "Mary Evans Search and Select". www.maryevans.com. Retrieved 15 February 2020.

14. "Scott-Farnie Medal". www.worldrecordpilot.org. Retrieved 26 July 2018.

15."Royal Aeronautical Society - Honours, Medals & Awards" (PDF).

 1. ^ "Gwen Alston". Wikipedia (në anglisht). 6 shtator 2020.
 2. ^ "Gwen Alston". Wikipedia (në anglisht). 6 shtator 2020.
 3. ^ "Gwen Alston". Wikipedia (në anglisht). 6 shtator 2020.
 4. ^ "Gwen Alston". Wikipedia (në anglisht). 6 shtator 2020.
 5. ^ a b c d "Gwen Alston". Wikipedia (në anglisht). 6 shtator 2020.
 6. ^ "Gwen Alston". Wikipedia (në anglisht). 6 shtator 2020.
 7. ^ "Gwen Alston". Wikipedia (në anglisht). 6 shtator 2020.
 8. ^ "Gwen Alston". Wikipedia (në anglisht). 6 shtator 2020.
 9. ^ "Gwen Alston". Wikipedia (në anglisht). 6 shtator 2020.
 10. ^ "Gwen Alston". Wikipedia (në anglisht). 6 shtator 2020.
 11. ^ "Gwen Alston". Wikipedia (në anglisht). 6 shtator 2020.
 12. ^ "Gwen Alston". Wikipedia (në anglisht). 6 shtator 2020.