Hüseyin Baybaşin

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Hüseyin Baybaşin (lindi më 1956) është një trafikant droge me prejardhje kurde. Ai tani është në burg në Holandë i dënuar për vrasje, trafikim droge dhe punë të tjera.[1]

Ngritja drejt udhëheqjes së një perandorie droge[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në vitin 1976, ai u kap me 11 kg hashash të gjetur në shtëpinë e tij nga një bastisje, dhe u akuzua për dy vjet burg. Më vonë, Hüseyin u arrestua në Mbretërinë e Bashkuar për posedim të pasaportës së rreme dhe u dënua me dymbëdhjetë vjet. Sidoqoftë, ai u la i lirë pas rreth katër vjetësh për t'i shërbyer pjesës tjetër në Turqi. Pas katër muaj burg në Turqi, ai u la i lirë më 1989. Vetëm katër ditë nga lirimi i tij nga burgu, ai u kap në Silivri, një qytezë në perëndim të Stambollit, për mbajtjen e një arme pa leje dhe lëndë narkotike. Hüseyin u arratis jashtë vendit, por u arrestua nga policia holandeze më 1995 dhe mbajti një dënim.[2]

Vëllai i tij i madh, Abdullah Baybaşin, gjithashtu një tregtar droge, emigroi në Mbretërinë e Bashkuar dhe ngriti biznesin e tij në Londrën e Veriut, ndërsa Hüseyin zgjodhi për bazën e tij metropolin holandez Amsterdam.[3]

Disa burime e përshkruanin atë si "Pablo Escobar të Evropës".[4]

Incidenti Kısmetim-1[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Transportuesi i oqeanit MV Kısmetim-1 u përgjua në fund të vitit 1992 nga policia turke në Mesdhe, i dyshuar për kontrabandë rreth 13,100 kg morfinë, me vlerë miliona dollarë. Anija u fundos nga ekuipazhi gjatë operacionit. Pretendohej se droga i përkiste një konsorciumi të pronarit të anijes Osman Ayanoğlu dhe partnerëve të tij, përfshirë Şeyhmus Daş dhe Hüseyin Baybaşin, të gjithë tregtar kurdë të drogës. Shumica e tregtarëve të njohur të drogës po kontrabandojnë nëpër Irakun e Veriut. Autoritetet turke pretenduan që PKK gjithashtu përfshihej në këtë kontrabandë, të cilën autoritetet evropiane e mohuan.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ https://www.theguardian.com/uk/2006/mar/28/ukcrime.drugsandalcohol
  2. ^ "Hüseyin Baybaşin hakkında bilgi" (në turqisht). Türkçe Bilgi-Ansiklopedi. Marrë më 25 janar 2009.
  3. ^ Summers, Chris (7 prill 2006). "The rise and fall of a drugs empire" (në anglisht). BBC News. Marrë më 26 janar 2009.
  4. ^ "En zengin Türk Gangster" (në turqisht). 18 nëntor 2002. Arkivuar nga origjinali më 19 tetor 2016. Marrë më 5 nëntor 2017.