Habab

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Habab
Abiba
Habab
أبيبا
Fshati
Vendndodhja
Habab is located in Siria
Habab
Habab

Koordinatat: 33°0′51.39″V 36°16′29.76″L / 33.0142750°V 36.2749333°L / 33.0142750; 36.2749333

Administrimi
Shteti Flamuri Siria
Guvernorati Daraa
Qarku Daraa
Konteja Khabab
Sipërfaqja dhe popullsia
Popullsia 8.000 banorë (2008)
Koordinatat 33° 0′ 51.39″ Veri

36° 16′ 29.76″ Lindje


Habab (arabisht: خبب, shqiptohet gjithashtu si Khabbab, dhe zyrtarisht njihet si Abiba (arabisht: خبب, është fshati në jug të Sirisë. Ky qytet ndodhet në rajonin Hauran dhe në provincën Deraa .të Habab me një popullsi kolektive prej 8.000 në 2004. Bosra ka më së shumti Katolikët e krishterë, është qendra e Katedrales Katolike në Houran dhe Siri Jugore.


Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]