Hababam Sınıfı

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Hababam Sınıf

Viti 1975
Regjia Ertem Eğilmez
Prodhimi Nihat Ataman, Ertem Eğilmez
Skenari Umur Bugay
Bazuar në {{{bazuar në}}}
Në rolet kryesore Kemal Sunal
Münir Özkül
Tarëk Akan
Feridun Şavlı
Adile Nashit
Muzika Melih Kibar
Kinematografia Hüseyin Özşahin
Montazhi {{{cutter}}}
Studioja kinematografike Arzu Film
Shpërndarë nga {{{shpërndarësi}}}
Data e daljes në kinema 1 prill 1975
Kohëzgjatja 90 min.
Shteti Turqi
Gjuha Turqisht
Vlerësimi {{{vlerësimi}}}
Buxheti {{{buxheti}}}
Fitimet {{{fitimet}}}
Paraprihet nga {{{I_parapritur_nga}}}
Pasohet nga {{{I_ndjekur_nga}}}

Hababam Sınıfı është film komedie turke e vitit 1975, me regji të Ertem Eğilmez bazuar në romanin e Rıfat Ilgaz, që tregon aventurat e një shkolle private që sfidohen me arritjen e një drejtorit të ri. Filmi u lëshua më 1 prill 1975 dhe pati sukses në Turqi dhe u ndjek nga pesë filma tjerë; Hababam Sınıfı Sınıfta Kaldı (1975), Hababam Sınıfı Uyanıyor (1976), Hababam Sınıfı Tatilde (1977), Hababam Sınıfı Dokuz Doğuruyor (1978) dhe Hababam Sınıfı Güle Güle (1981). Me popullaritetin e filmit rezultoi edhe tri filma tjerë vazhdues; Hababam Sınıfı Merhaba (2004), Hababam Sınıfı Askerde (2005) dhe Hababam Sınıfı Üç Buçuk (2006).

Përmbledhja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Një grup nxënësish të laksuar dhe injorantë të shkollave të mesme, pa nxitim për t'u diplomuar, janë vendosur në jetë në shkollën e tyre private, të paguar nga prindër të largët, ku janë lidhur si familje dhe janë të përkujdesur nga shoqëruesi i shkollës Hafize Ana, i cili i ka pranuar ato si djemtë e saj të vërtetë. Mbretëria e tyre mbi shkollën sfidohet nga një drejtor i ri zëvendës, i cili, pavarësisht nga natyra e tij e ngrohtë, merr rolin e disiplinës së ashpër dhe bëhet pjesë e mashtrimeve dhe shakave të tyre ndërsa i përgatit për jetën.

Luajnë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Kemal Sunal - İnek Şaban
 • Münir Özkul - Mahmut hoca
 • Tarëk Akan - Damat Ferit
 • Adile Nashit - Hafize Ana
 • Halit Akçatepe - Güdük Necmi
 • Ahmet Arıman - Hayta İsmail
 • Cem Gürdap - Tulum Hayri
 • Feridun Şavlı - Domdom Ali
 • [[Sitki Akçatepe - Paşa Nuri
 • Ertuğrul Bilda - Mësues i biologjisë
 • Kemal Ergüvenç - Kemal hoca
 • Akil Öztuna - Mësues i fiolozofisë
 • Muharrem Gürses - drejtor