Jump to content

Kemal Sunal

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Kemal Sunal
U lind në11 nëntor 1944[1]
Vdiq3 korrik 2000 (55 vjet)
Stamboll, Turqi

Ali Kemal Sunal (11 nëntor 1944 – 3 korrik 2000) ishte aktor turk. Ai fitoi popullaritet në kinemanë turke me filmat të tilla si Hababam Sınıfı, Kapcılar Kralı dhe Davaro. Personazhet e tij në filma shpesh pasqyronin problemet me të cilat përballeshin njerëzit e thjeshtë turq në vendin e tyre.

Ndoshta pjesa më e famshme e të gjitha pjesëve të tij ishte kur luante në Hababam Sınıfı dhe u njoh me emrin "Shaban", por shumica e shokëve të tij e quanin atë İnek (lopë) Şaban. İnek Şaban ishte vazhdimisht ngacmuar dhe poshtëruar nga shokët e tij, por kjo nuk e pengonte atë kurrë të mendonte të paimagjinueshëm, si gërmimi i një tuneli për t'iu shmangur skemave të shkollës (që më vonë doli të çonte në zyrën e zëvendës-drejtorit) ose të pirjes së duhanit në papafingo të shkollës. Karakteri ishte aq i pastër dhe aq i fiksuar në kujtimet e popullit turk, nuk u zëvendësua asnjëherë nga një aktor tjetër në xhirimet e fundit të Hababam Sınıfı, ndoshta si një shenjë respekti ndaj Sunal.

Ai u njoh si një talent i vërtetë dhe filloi të merrte oferta për filma me buxhet më të madh dhe një rol më të famshëm. Roli i tij i parë më i madh ishte në filmin "Tatlı Dillim" të drejtuar nga Ertem Eglilmez.

Kemal Sunal vdiq në vitin 2000, si rezultat i një sulmi të papritur në zemër në një fluturim në Trabzon pak para ngritjes. Ai u raportua se kishte frikë nga fluturimi. Vdekja e tij shkaktoi zi që përfshiu të gjithë kombin dhe mbizotëronte mbulimin e lajmeve për shumë ditë. Ai ishte i varrosur në Varrezat Zincirlikuyu në Stamboll.

Filmografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Filmat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Filmi Roli
1972 Tatlı Dillim Basketbollist
1973 Oh Olsun Fazıl
1973 Güllü Geliyor Güllü Hit man
1973 Canım Kardeşim Yolcu
1973 Yalancı Yarim Kemal
1974 Hasret Yanık
1974 Salak Milyoner Saffet
1974 Köyden İndim Şehire Saffet
1974 Salako Salako
1974 Mavi Boncuk Kaymakam Cafer
1975 Şaşkın Damat Apti
1975 Hanzo Hanzo / Cabbar
1975 Hababam Sınıfı İnek (lopë) Şaban
1975 Hababam Sınıfı Sınıfta Kaldı İnek (lopë) Şaban
1976 Tosun Paşa Şaban / Tosun Pasha
1976 Süt Kardeşler Şaban
1976 Sahte Kabadayı Kemal
1976 Meraklı Köfteci Zühtü Karışan
1976 Kapıcılar Kralı Seyid
1976 Hababam Sınıfı Uyanıyor İnek (lopë) Şaban
1977 Sakar Şakir Şakir
1977 Şabanoğlu Şaban Şaban
1977 İbo İle Güllüşah İbrahim
1977 Hababam Sınıfı Tatilde İnek (lopë) Şaban
1977 Çöpçüler Kralı Abdi Şakrak
1978 Yüz Numaralı Adam Şaban
1978 Köşeyi Dönen Adam Adem
1978 Kibar Feyzo Feyzo
1978 İyi Aile Çocuğu Kemal / Cemal
1978 Avanak Apti Apti
1979 İnek Şaban Şaban / Bülent
1979 Umudumuz Şaban Ringo Şaban
1979 Şark Bülbülü Şaban Ballıses
1979 Korkusuz Korkak Mülayim Sert
1979 Dokunmayın Şabanıma Şaban
1979 Bekçiler Kralı Şaban Özgüneş
1980 Zübük İbrahim Zübükzade
1980 Gol Kralı Sait Sarıoğlu
1980 Gerzek Şaban Osman / Seyfi
1980 Devlet Kuşu Mustafa
1981 Üç Kağıtçı Rıfkı
1981 Kanlı Nigar Abdi
1981 Davaro Memo
1982 Yedi Bela Hüsnü Hüsnü
1982 Doktor Civanım Kemal
1983 Tokatçı Osman
1983 Kılıbık Kamil
1983 En Büyük Şaban Şaban
1983 Çarıklı Milyoner Bayram
1984 Şabaniye Şaban / Şabaniye
1984 Postacı Yandan Çarklı Adem
1984 Ortadirek Şaban Şaban
1984 Atla Gel Şaban Niyazi
1985 Sosyete Şaban Şaban Ağa / Dilaver Bey
1985 Şendul Şaban Şaban
1985 Şaban Papuçu Yarım Şaban
1985 Keriz Zülfü
1985 Katma Değer Şaban Şaban
1985 Gurbetçi Şaban Şaban
1986 Yoksul Yoksul
1986 Tarzan Rıfkı Tarzan Rıfkı
1986 Garip Kemal
1986 Deli Deli Küpeli Kaymakam
1986 Davacı Yunus
1987 Yakışıklı Selim
1987 Kiracı Kerim
1987 Japon İşi Veysel
1988 Uyanık Gazeteci Ali
1988 Sevimli Hırsız Metin
1988 Polizei Ali Ekber
1988 Öğretmen Teacher Hüsnü
1988 İnatçı Bayram
1988 Düttürü Dünya Düt Düt Mehmet
1988 Bıçkın Ali / Kemal Sunal
1989 Zehir Hafiye Cemal
1989 Talih Kuşu Osman Abalı
1989 Gülen Adam Yusuf Şaplak
1990 Koltuk Belası Zühtü Kaya
1990 Boynu Bükük Küheylan İbrahim Küheylan
1990 Abuk Sabuk Bir Film Âdemoğlu
1991 Varyemez Ragıp Elibol
1999 Propaganda Mehdi

Serialet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Filmi Roli
1992 Saygılar Bizden
1993 Şaban Askerde Şaban
1994 Bay Kamber Bay Kamber[2]
1997 Şaban İle Şirin Şaban

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ https://www.cumhuriyet.com.tr/haber/kemal-sunalin-dogum-gunu-hakkindaki-iddiaya-ailesi-son-noktayi-koydu-865025
  2. ^ "SinemaTürk'de Bay Kamber". Arkivuar nga origjinali më 3 shtator 2011. Marrë më 2 maj 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)