Hadise

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Hadise
Hadise.jpg
Hadise në Konferencë për shtyp në Festivalin Evropian të Këngës 2009Moskë.
Informacione
Emri Hadise Açıkgöz
Pseudonim(e) Hadise
Lindja 22 Tetor 1985 (31 vjeçare),
Mol, Belgjikë.
Prejardhja Turqia Turqia
Zhanri R&B, Pop
Profesion(e) Këngëtare, Tekstshkruese, Prezantuese
Label EMI
Webfaqja
Hadise Music


Hadise e lindur si Hadise Açıkgöz ( u lind më 22 Tetor, 1985 në Mol të Belgjikës) dhe është këngëtare nga Turqia. Kariera e këngëtares Hadise filloi në vitin 2003 në Idool (Idolin-Show-in për talent në Belgjikë) në vitin 2003 ku ajo mbërriti deri në gjysëm-finale. Këngët e saj kanë qenë në gjuhën Turke dhe Angleze, gjithsesi pavarësisht karierës së këndimit ajo ka prezantuar edhe shumë show-e në Belgjikë dhe Turqi.

Në vitin 2009 Hadise riprezantoi TurqinëFestivalin Evropian të Këngës 2009, ku u mbajt në kryeqytetin e Rusisë, Moskë. Kënga me të cilën Hadise prezantohej ishte Düm Tek Tek, e cila u rendit e 2-ta në gjysëm-finale dhe e 4-ta në finale me 177 pikë nga Europa.