Jump to content

Haidi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Heidi - Johanna Spyri

Hajdi është një roman për fëmijë i shkruar nga shkrimtaria zviceriane Johanna Spyri, i publikuar për herë të parë në vitin 1881. Vepra e botuar në gjuhën gjermane është e përbërë nga dy pjesë: Pjesa e parë titullohet Vitet e mësimit dhe udhëtimit të Heidit (gjermanisht: Heidis Lehr - und Wanderjahre) dhe pjesa e dytë me titull Heidi mund të përdorë atë që ka mësuar (gjermanisht: Heidi kann brauchen, was es gelernt hat). [1]

Adelheid e njohur shkurt si Heidi - është një vajzë që është rritur nga tezja e saj Deten në Maienfeld, Zvicër pas vdekjeve të hershme te prindërve prindërit e saj nuk vdiqën, Tobias dhe Adelheid. Dete e sjell 5-vjeçaren Heidi te gjyshi i saj, i cili ka qenë në kundërshtim me fshatarët për vite dhe jeton në izolim në ALM. Kjo ka fituar atë pseudonimin Alp-OHI ("Xha Alm" [4] në dialektin Graubünden). Ai në fillim pohon ardhjen Hajdi, por vajza arrin të depërtojë pamjen e tij të jashtme të ashpër dhe më pas Hajdi ka një qëndrim të lezetshëm me vete dhe mikun e saj më të mirë, Peteri ruajtsi i kopesë. Dete kthehet tre vjet më vonë për të sjellë Hajdin në Frankfurt si shoqërues i një vajze 12-vjeçare me emrin Klara Sesemann, i cili konsiderohet si një e pavlefshme. Hajdi kalon një vit me Klara, konfliktohet me Sesemanns's Gallery Rottenmeier, sjellje të rreptë Fraulein dhe duke u bërë gjithnjë e më të përmalluar për shtëpi. Devijim i saj një është të mësuarit për të lexuar dhe shkruar, e motivuar nga dëshira e saj për të shkuar në shtëpi dhe për të lexuar për gjyshen e verbër të Pjetrit. Hajdi është gjithnjë e dështuar shëndetin, dhe disa raste të përgjumur që histerinë shkaktojnë në shtëpi se nuk është një i bezdisshëm, mjeku shpejtë Klara për të dërguar Heidi shtëpi për gjyshin e saj. Kthimi i saj bën të gjyshit të zbresin në fshat, për herë të parë në vite, duke shënuar një fund veçimit të tij.

Hajdi dhe Klara vazhdojnë të kontaktojnë njëri-tjetrin. Një vizitë nga mjeku për të Hajdi dhe gjyshi i saj bind atij që të rekomandojë Klara për të vizituar Hajdi. Ndërkohë, Hajdi mëson Pjetrin për të lexuar dhe shkruar. Klara bën udhëtim sezonin e ardhshëm dhe shpenzon një verë të mrekullueshme me Hajdi. Klara bëhet më e fortë në qumështin e dhisë dhe ajri i freskët malor, por Peter, ndjenjë të privuar nga vëmendjes Heidi-së, shtyn karrocë Klara e poshtë në mal për të shkatërrimit të saj. Pa karrocë e saj, Klara tenton të eci gradualisht dhe është e suksesshme. Klara, gjyshja dhe babai janë të habitur dhe për të kapërcyer me gëzim për të parë që Klara është në këmbë. Familja e pasur Klara premton për të siguruar një strehë për Heidi, në rast se gjyshi i saj nuk do të jetë në gjendje për ta bërë këtë.

  1. ^ "Swiss Literature". admin.ch (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 6 shkurt 2008. Marrë më 4 mars 2008.

Lidhje të jashtme

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
Një kategori në Wikimedia Commons përmban dokumente multimediale për Haidi.