Jump to content

Hale (Sale)

Coordinates: 51°29′N 11°58′E / 51.483°N 11.967°E / 51.483; 11.967
Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

51°29′N 11°58′E / 51.483°N 11.967°E / 51.483; 11.967

Hale
Stema zyrtare e {{{official_name}}}
Location of {{{official_name}}}
Popullsia
 • Gjithsej233,874 (31,12. 2.006)
{{{postal_code_type}}}
06108-06132 (nr.vjetër: 40xx)
Faqja zyrtareHalle.de

Hale (Sale), (Halle (Saale)), është një qytet në Gjermanin e mesme gjegjësisht në Landin Sachsen-Anhalt. Ka diku rreth 234.000 banorë. Qytete tjera të mëdha që ka afër janë Leipzig diku 30 km në juglindje, Berlini diku 130 km në verilindje dhe Dresden diku 150 km në juglindje.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ekonomia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kultura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Politika[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]