Hale (Sale)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Koordinatat: 51°29′V 11°58′L / 51.483°V 11.967°L / 51.483; 11.967

Hale (Sale)
Qytet
noform
320px
Stema_figura
Administrimi
Shteti Flamuri Gjermani
Qarku Sachsen-Anhalt
Kryetari i Bashkisë Ingrid Häußler (SPD)
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 135,01 km2
Popullsia 233.874 (31.12. 2006) banorë
Dendësia 1.734 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Kodi Postal 06108-06132 (nr.vjetër: 40xx)
Prefiksi 0345
Faqja Zyrtare Halle.de

Hale (Sale), (Halle (Saale)), është një qytet në Gjermanin e mesme gjegjësisht në Landin Sachsen-Anhalt. Ka diku rreth 234.000 banorë. Qytete tjera të mëdha që ka afër janë Leipzig diku 30 km në juglindje, Berlini diku 130 km në verilindje dhe Dresden diku 150 km në juglindje.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ekonomia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kultura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Politika[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]