Halil Asani

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Halil Asani
Të dhënat personale
Emri i plotëHalil Asani
Data e lindjes27 mars 1974
Vendi i lindjesDragashi, Kosovë
Gjatësia1,74 m (5 ft 8+12 in)
PozicioniMbrojtës
Informacionet për klubin
Klubi aktualFK Borac Novi Sad]
Karriera profesioniste*
VitetKlubiNdesh.(Gls)
?FK Novi Sad
?–2001FK ČSK Čelarevo
2001–2002FK Vojvodina4(0)
2002–2007FK ČSK Čelarevo145(5)
2007–2012FK Proleter Novi Sad113(0)
2013–2014FK ŽSK Žabalj
2014–FK Borac Novi Sad
* Ndeshjet dhe golat në nivelin profesionist, vetëm në ligën vendase .
† Ndeshje (Gola).

Halil Asani (Serbisht: Халил Асани, lindi më 27 mars 1974) është futbollistë serbë i cili luan për FK Borac Novi Sad.

Karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ai ka luajtur në karrierën e hershme me FK Novi Sad dhe FK ČSK Čelarevo.[1] Në pranverë të vitit 2001, ai nënshkroi kontratë me FK Vojvodina dhe luajti në Liga e Parë e Jugosllavisë, pastaj u zhvendos në FK ČSK Čelarevo në sezonin 2002/03 dhe luajti në Ligën Serbe. Në vitin 2007, ai u zhvendos në FK Proleter Novi Sad duke luajtur në Ligën e Parë Serbe.[2]

Në pushimin dimëror të sezonit 2012/13 deri në verë të vitit 2014, ai luajti me ŽSK Žabalj, dhe në verë të vitit 2014, ai nënshkroi me FK Borac Novi Sad.[3]

Djali i tij, Elmir është gjithashtu futbollistë.[3] Ai takoi djalin e tij në një ndeshje.[3]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Almanah 2000-2001 (pag. 66) at FK Vojvodina official website
  2. ^ Halil Asani at Srbijafudbal
  3. ^ a b c Елмир Асани делио мегдан с оцем Халилом Archived 2014-08-08 at the Wayback Machine. at dnevnik.rs, 5-8-2014