Halimah Yacob

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Halimah Binti Yacob
Republic of Singapore President Halimah Yacob witnesses the program proper during her visit to the Philippine Eagle Center in Davao City on September 11, 2019 (cropped).jpg
Presidente e 8-të e Singaporit
Titullar
Në detyrë
14 shtator 2017
KryeministriLee Hsien Loong
Paraprirë ngaTony Tan Keng Yam
Kancelare e Universitetit Kombëtar të Singaporit
Titullar
Në detyrë
14 shtator 2017
Paraprirë ngaTony Tan Keng Yam
Kryetare e 9-të e Parlamentit të Singaporit
Në detyrë
14 janar 2013 – 7 gusht 2017
DeputyCharles Chong
Lim Biow Chuan
Paraprirë ngaMichael Palmer
Pasuar ngaTan Chuan-Jin
Të dhëna vetjake
U lind më
Halimah Binte Yacob

23 gusht 1954 (66 vjet)
Singapor
Partia politikeE pavarur (2017–prezent)
Lidhjet e tjera
politike
Partia e Veprimit të Popullit (2001–2017)
Bashkëshortja/etMuhammad Abdullah Alhabshee
Fëmijët5
EdukimiUniversiteti Kombëtar i Singaporit (LLB, LLM)
Shkolla e Vajzave Kineze të Singaporit
Shkolla për Vajza Tanjong Katong
PunësimiAvokate
Firma

Halimah Binte Yacob (lindi më 23 gusht 1954) është politikane singaporese dhe Presidente e Singaporit që nga 14 shtator 2017, ku u bë presidentja e parë femër e vendit.[1]

Jeta e hershme dhe edukimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Halimah u rrit nga nëna e saj malajzeze pasi babai i saj indian vdiq kur ajo ishte tetë vjeçe.[2] Familja e saj ishte në varfëri në kohën e vdekjes së babait të saj, dhe ajo ndihmoi nënën e saj për të shitur nasi padang jashtë ish-Politeknikut të Singaporit (tani Ndërtesa Bestway) përgjatë Rrugës së Prince Edward.[3][4]

Halimah lindi në shtëpinë e saj familjare në Queen's Street në Singapor.[5] Ajo u shkollua në Shkollën e Vajzave Kineze dhe Shkollën për Vajza Tanjong Katong para se të shkonte në Universitetin e Singaporit, ku fitoi një Bachelor të Juridikut në vitin 1978. Në vitin 2001, ajo përfundoi një Master të JuridikutUniversitetin Kombëtar të Singaporit dhe iu dha një Doktor nderi i Juridikut nga NUS më 7 korrik 2016.[6]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Halimah Yacob named Singapore's first female president". Al Jazeera (në anglisht). 13 shtator 2017. Arkivuar nga origjinali më 2 maj 2019. Marrë më 14 shtator 2017.
  2. ^ "HE President Halimah Yacob". The Muslim500 (në anglisht).
  3. ^ Chang, Clarence (25 tetor 2006). "I feared for my life". New Paper (në anglisht). Factiva.
  4. ^ Mokhtar, Faris (18 gusht 2017). "Mom's the inspiration for former Speaker". Today (newspaper) (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 14 nëntor 2018. Marrë më 24 nëntor 2017.
  5. ^ hermesauto (2017-09-11). "Halimah Yacob set to be Singapore's first female president: A timeline of her career". The Straits Times (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 25 korrik 2020. Marrë më 25 korrik 2020.
  6. ^ Lim, Yan Liang (7 korrik 2016). "Halimah Yacob conferred honorary Doctor of Laws degree by NUS" (në anglisht). Straits Times. Arkivuar nga origjinali më 30 qershor 2018. Marrë më 7 korrik 2016.