Hale (Sale)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Halle (Saale))
Shko te: navigacion, kërko
Hale (Sale)
Emblema Vendndodhja
Qendra e qytetit
Statistika
Popullsia
-dendësia
233.874 (31.12. 2006) banorë
1.734 banorë/km²
Sipërfaqja 135,01 km²
Administrata
Shteti Gjermani
Qarku Sachsen-Anhalt
Adresa e kuvendit Marktplatz 1 06108 Halle (Saale)
Kodi postal 06108-06132 (nr.vjetër: 40xx)
Prefiksi telefonik 0345
Faqe zyrtare Halle.de
Politika
Kryetar Ingrid Häußler (SPD)
Partia udhëheqëse

Hale (Sale), (Halle (Saale)), është një qytet në Gjermanin e mesme gjegjësisht në Landin Sachsen-Anhalt. Ka diku rreth 234.000 banorë. Qytete tjera të mëdha që ka afër janë Leipzig diku 30 km në juglindje, Berlini diku 130 km në verilindje dhe Dresden diku 150 km në juglindje.

Historia[redakto | redakto tekstin burimor]

Gjeografia[redakto | redakto tekstin burimor]

Demografia[redakto | redakto tekstin burimor]

Ekonomia[redakto | redakto tekstin burimor]

Kultura[redakto | redakto tekstin burimor]

Politika[redakto | redakto tekstin burimor]