Jump to content

Hanau

Coordinates: 50°08′0″N 08°55′0″E / 50.13333°N 8.91667°E / 50.13333; 8.91667
Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

50°08′0″N 08°55′0″E / 50.13333°N 8.91667°E / 50.13333; 8.91667

Hanau
Hanau
Stema zyrtare e Hanau
Popullsia
 • Gjithsej89.907
{{{postal_code_type}}}
63450, 63452, 63454 63456, 63457
TargatHU
Faqja zyrtarehttp://www.hanau.de/

Hanau është qytet në lindje të HesiasGjermani. Ndodhet 25 kilometra në lindje të Frankfurti mbi majn. Në këtë qytezë janë lindur Vëllezërit Grim.

Emri[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Emri është nxjerrur nga "Hagenowe" me fjalën "Haag" që do të thotë "drur" dhe fjala "Aue" që do të thotë "vendi i hapur nga lumi".

Popullësia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Hanau është qyteti i gjashtë me popullsi të madhe në Hesia.
  • Më shumë se 20% banorë janë të huaj, më së shumti turk.

Binjakëzimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]