Hanefi Avcı

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Hanefi Avcı në ekspeditën e librave Kocaeli

Hanefi Avcı (lindi më 1956) është një ish-shef i policisë në Turqi,[1][2] dhe autor i librit më të shitur Haliç’te Yaşayan Simonlar: Dün Devlet Bugün Cemaat, që përfshinte aspekte të ndryshme të "shtetit të thellë" në Turqi, përfshirë infiltrimin e lëvizjes Gjylen në polici dhe proceset gjyqësore Ergenekon.[3] dhe fëmijët e tij u shkolluan në një shkollë Gjylen.[4] Avcı, i cili në vitet 1990 dëshmoi në parlament në lidhje me skandalin e Susurlukit dhe më 2009 për prokurorët me lidhjet mafioze të organizatës Ergenekon, ishte zyrtari i parë i shtetit turk që konfirmoi ekzistencën e njësisë së inteligjencës JITEMXhandarmërisë Turke.[5]

Në shtator 2010, Avcı u arrestua dhe u akuzua për lidhje me grupin terrorist Devrimci Karargâh, të cilën ai e mohon,[6] duke thënë se ai kishte "pritur këto lloj shpifjesh".[7]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ biografie.net: Hanefi Avcı
  2. ^ Hanefi Avci: Haliç’te Yaşayan Simonlar: Dün Devlet Bugün Cemaat (English: ‘Devotee’ Residents of Haliç: Yesterday State, Today Religious Congregation). Angora Yayınevi, 18th Edition 2010, ISBN 978-975-287-075-8
  3. ^ Hürriyet Daily News, 4 shkurt 2013, Prosecutor demands 50 years for former police intelligence chief
  4. ^ Hürriyet Daily News, 26 gusht 2010, Police chief talks on live TV about claims against Gülen community
  5. ^ Hurriyet Daily News, 5 August 2011, 'JİTEM' existence confirmed by Avcı
  6. ^ Hurriyet Daily News, 28 shtator 2010, Former Turkish police chief Hanefi Avcı arrested
  7. ^ Hürriyet Daily News, 24 shtator 2010, Former Turkish police chief called to testify