Hans Eysenk

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Hans Eysenk
Hans.Eysenck.jpg
EmriHans Jürgen Eysenk
Lindja4 mars 1916
VendlindjaBerlin Gjermania
Vdekja4 shtator 1997
VendvdekjaLondër
EraShekulli XX
RajoniPsikolog Gjerman

Hans Eysenk (4 mars 1916-4 shtator 1997) psikolog i lindur në Gjermani dhe i cili praktikoi profesionin e tij në Britaninë e Madhe. Veprimtaria studimore e tij orientohet kryesisht rreth inteligjencës dhe personalitetit.