Hans Martin Sutermeister

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Hans Martin Sutermeister

Nico cartoon 1971.jpg

Emri: Hans
Mbiemri: Sutermeister
Lindi më: 29 Shtator 1907
Vendlindja: Schlossrued, Zvicra
Vdiq më: 4 Maj 1977
Vdiq në: Bazeli, Zvicra
Profesioni: Shkrimtar
Autograph of Hans Martin Sutermeister.svg

Hans Martin Sutermeister (me pseudonim Hans Moehrlen; lindur më 29 Shtator 1907Schlossrued, Zvicra; vdiq më 4 Maj 1977Bazeli, Zvicra) shkrimtar zvicran.

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sutermeister ishtë Mjëk dhe luftontë për Njerz të pafajshme në Burg. Aj shkruajte shum Libra per Medicin dhe per Historijen ë jetes vet (Zwischen zwei Welten, 1942).[1] Prej vitit 1968 deri 1971 ishte Direktor i shkolles ne Bern.

Sutermeister vdiq në Bazelimaj 1977, në moshën 69 vjeçare.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: Hans Martin Sutermeister – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Fredi Lerch: Depoimento precoce de não-conformismo suíço. Arkivuar 6 tetor 2014 tek Wayback Machine Revista Espaço Acadêmico, v. 11, n. 134 (2012), p. 181-183.