Hans Rosander

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Hans Rosander
Të dhënat personale
Data e lindjes5 janar 1937
Vendi i lindjesArboga, Suedi[1]
Data e vdekjes13 shtator 2016
Pozicioni[Mbrojtës
Karriera profesioniste*
VitetKlubiNdesh.(Gls)
1959Västerås
1960–1965Norrköping100(2)
1966Eskilstuna
Ekipi kombëtar
1963–1965Suedia15(0)
* Ndeshjet dhe golat në nivelin profesionist, vetëm në ligën vendase .
† Ndeshje (Gola).

Hans Tage "Hasse" Rosander (5 janar 1937 – 13 shtator 2016) ishte futbollist suedez i cili ka luajtur si mbrojtës në skuadrën Västerås, Norrköping, Eskilstuna, dhe në kombëtaren suedeze.[2]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Sveriges befolkning 1990, CD-ROM, Version 1.00, Riksarkivet (2011)
  2. ^ "IFK:s guldhjälte har gått bort" (në suedisht). Folkbladet. 14 shtator 2016. Marrë më 15 shtator 2016.