Hansel dhe Gretel

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Ilustrim nga Arthur Rackham, 1909

Hansel dhe Gretel (Gjermanisht: Hänsel und Gretel, [ˈhɛnzl̩ ʔʊnt ˈɡʁeːtl̩]) një përrallë e njohur gjermane e regjistruar nga Vëllezërit Grim dhe botuar në 1812. Hansel dhe Gretel janë vëlla dhe motër që u rrëmbyen nga një shtrigë kanibaliste që jeton në një pyll në një shtëpi të ndërtuar me xhenxhefil, tortë, konfeksione, karamele dhe shumë trajton të tjera. Të dy fëmijët shpëtojnë jetën e tyre duke e mposhtur atë. Përralla është përshtatur në media të ndryshme, veçanërisht opera Hänsel und Gretel (1893) nga Engelbert Humperdinck.

Përmbajtja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Historia është vendosur në Gjermaninë mesjetare. Hansel dhe Gretel janë fëmijët e një druvari të varfër. Kur kriza e urisë vendoset mbi tokë, gruaja e druvarit (njerka e Hansel dhe Gretel) vendos të marrë fëmijët në pyll dhe t'i lërë ata të kujdesen për veten e tyre në mënyrë që ajo dhe burri i saj të mos vdesin nga uria. Druvari kundërshton planin, por më në fund i nënshtrohet skemës së gruas së tij, pa vetëdije se Hansel dhe Gretel i kanë dëgjuar ato. Pasi prindërit kanë shkuar në shtrat, Hansel del nga shtëpia dhe mbledh shumë guralecë të bardh sa mundet, pastaj kthehet në dhomën e tij, duke e siguruar Gretelin se Zoti nuk do t'i braktisë.

Të nesërmen, familja ecën thellë në pyll dhe Hansel hedh një gjurmë me guralecë të bardhë. Babai i tyre ndez një zjarr për ta në pyll dhe shkon të mbledhë më shumë dru. Pas një kohe, fëmijët kuptojnë se babai nuk po kthehet. Gretel qan, por Hansel i thotë asaj të gjitha do të jenë mirë. Pasi nata bie, ata ndjekin guralecat e tij me shkëlqim përsëri në shtëpi, duke mbërritur në mëngjes. Babai i tyre është i kënaqur dhe i merr përsëri pasi u mërzit shumë pasi i la në radhë të parë.

Pas një kohe, uria godet përsëri, dhe njerka këmbëngul që ata t'i çojnë fëmijët përsëri në pyll për t'i lënë. Këtë herë, ajo bllokon derën në dhomën e tyre në mënyrë që Hansel të mos jetë në gjendje të mbledhë guralecë. Hansel i zgjuar shkatërron pjesën e vogël të bukës që u jepen nga prindërit e tij dhe spërkat thërrime përgjatë rrugës së tyre. Fatkeqësisht, zogjtë hanë thërrimet dhe nuk mund të gjejnë rrugën për në shtëpi. Pasi kërkuan një kohë shumë të gjatë, ata vijnë në një shtëpi në pyllin e bërë nga bukë, ëmbëlsira dhe sheqer.

Ata hanë nga shtëpia, pasi janë shumë të uritur. Ndërsa ata janë duke ngrënë, një shtrigë del dhe i fton brenda, duke u ofruar atyre ushqim dhe duke pretenduar se është një grua e vjetër dhe miqësore. Pasi i ushqen ata, ajo i fut në shtëpinë e saj dhe i bën ata të bëjnë punët e përditshme, duke i ushqyer mirë në mënyrë që t'i majmojnë për të ngrënë.

Një ditë, shtriga vendos se është koha për të ngrënë, dhe ka Gretel të ndezë furrën dhe të sigurojë ujë për të zier vëllain e saj. Pas një kohe, shtriga i kërkon Gretelit të hidhet në furrë për t'u siguruar që është mjaftueshëm i nxehtë për të pjekur bukë. Gretel, duke ndjerë qëllimin e shtrigës, pretendon se nuk e kupton se çfarë do të thotë shtriga. E zemëruar, shtriga hipi në furrë vetë për të demonstruar atë që dëshiron, dhe Gretel shtyn derën e mbyllur pas saj, duke lënë "krijesën e pabesë të digjet në hi". Gretel çliron Hansel nga kafazi, dhe dyshja zbulojnë një vazo të mbushur me thesare dhe gurë të çmuar. Duke i futur xhevahiret në rrobat e tyre, fëmijët u nisën për në shtëpi. Ata arrijnë në shtëpi për të dëgjuar se njerka e tyre ka vdekur nga shkaqe të panjohura dhe babai i tyre nuk ka pasur një ditë të lumtur që kur u larguan nga shtëpia e tyre. Ata jetojnë të lumtur pëtgjithmonë me pasurinë e shtrigës.