Harriet

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Harriet, 2002

Harriet (lindur rreth 1830) me 175 vjet, thuhet të jetë Kafsha dhe Breshka më e vjetër e regjistruar në dokumentet e njerëzimit.

Për breshkën në fjalë thuhet të jetë breshka e njëtë të cilën e përshkruan Çarls Darvini në vitin 1835 në vepre Galápagos Islands. Ajo është anëtare e familjes Chelonian, kjo e bënë atë që të jetë lloji më autentik i regjistruar që 188 vite.

Për më se 99 vite ajo jetoi në Brisbane City Botanic Gardens ndërsa tani jeton në Kopshtin Zoologjik australian The Crocodile Hunter.

Në vitet e para të 2000-ës, kësaj thënie qendrat mediale perëndimore i kanë kushtuar minuta të tëra në programet e tyre.

Burim i të dhënave[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]