Hartford, Connecticut

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Hartford, Connecticut
Anglisht : City of Hartford
qytet
noform
Skyline of Hartford viewed from the Connecticut River
Stema_figuraSkeda:Hartford CT Flag.gif
Vendndodhja
Hartford, Connecticut is located in SHBA
Hartford, Connecticut
Hartford, Connecticut

Koordinatat: 41°45′45.85″V 72°40′27.43″P / 41.7627361°V 72.6742861°P / 41.7627361; -72.6742861

Administrimi
Shteti Flamuri SHBA
Shteti federal Connecticut
Qarku Hartford
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 46.5 km2
 •  urbane 1216 km2
 •  tokësore 44.8 km2
 •  ujore 1.7 km2
Lartësia 18 m (m.n.d.)
Popullsia 124893 banorë (2012)
 •  aglomerati 1212381 banorë
Dendësia 2776 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Themelimi 1637
Zona Kohore EST−5
Verore EDT−4
Kodi Postal 061xx
Prefiksi 860
Koordinatat 41° 45′ 45.85″ Veri

72° 40′ 27.43″ Perëndim

Faqja Zyrtare www.hartford.gov

Hartford, Connecticut (City of Hartford) është një qytet në qarkun Hartfordshtetit federal Connecticut, SHBA. Në Hartford, Connecticut jetojnë 124893 banorë (2012), dhe dendësia e popullisë është 2776 banor/km2 (7025.5 banorë/sq mi). Qyteti ka një sipërfaqe prej 46.5 km2 (18 sq mi) dhe lartësi mbidetare prej 18 m (59 ft).

Historia[redakto | përpunoni burim]

Gjeografia[redakto | përpunoni burim]

Referencat[redakto | përpunoni burim]

Lidhje të jashtme[redakto | përpunoni burim]

 Commons: Hartford, Connecticut – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale