Hartford (Connecticut)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Hartford
Hartford
Qytet
Popullsia
 • Gjithsej(2.010) 124,775
Faqja zyrtarewww.hartford.gov
Vendodhja e Hartfordit në Kënektikët

Hartford është kryeqyteti i shtetit ConnecticutShtetet e Bashkuara të Amerikës. Ai ndodhet në Rrethin e Hartfordit në lumin e Kënektikatit, në veri të qendrës së shtetit. Popullsia e Hartfordit në vitin 2006 ishte 124.512. Hartford renditet si qyteti i tretë më i madh i shtetit, pas Bridgeport dhe New Haven.

Hartfordi quhet ndryshe Kryeqyteti i Botës për Siguracionet. Në Hartford ndodhen drejtoritë qendrore të shumë kompanive të siguracioneve të botës. Hartfordi është 400 vjeçar, ndër qytetet më të vjetra të Shteteve të Bashkuara.