Hartford (Connecticut)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Hartford
Hartford
Qytet
noform
Vendndodhja
Hartford is located in SHBA
Hartford
Hartford

Koordinatat: 41°45′45″V 72°40′27″P / 41.76250°V 72.67417°P / 41.76250; -72.67417

Administrimi
Shteti Flamuri SHBA
Shteti federal Connecticut
Qarku Hartford
Kryetari i Bashkisë Pedro Segarra
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 46,5 km2
Lartësia 18 m (m.n.d.)
Popullsia (2010) 124.775 banorë
Dendësia 2.776 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Themelimi 1784
Zona Kohore UTC-5
Verore UTC-4
Prefiksi 860
Koordinatat 41° 45′ 45″ Veri

72° 40′ 27″ Perëndim

Faqja Zyrtare www.hartford.gov
Vendodhja e Hartfordit në Kënektikët

Hartford është kryeqyteti i shtetit ConnecticutShtetet e Bashkuara të Amerikës. Ai ndodhet në Rrethin e Hartfordit në lumin e Kënektikatit, në veri të qendrës së shtetit. Popullsia e Hartfordit në vitin 2006 ishte 124.512. Hartford renditet si qyteti i tretë më i madh i shtetit, pas Bridgeport dhe New Haven.

Hartfordi quhet ndryshe Kryeqyteti i Botës për Siguracionet. Në Hartford ndodhen drejtoritë qendrore të shumë kompanive të siguracioneve të botës. Hartfordi është 400 vjeçar, ndër qytetet më të vjetra të Shteteve të Bashkuara.