Hasanbegu

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Hasanbeg
Ченто
Lagje
Administrimi
Shteti Flamuri Maqedonia e Veriut
Rajoni Shkup
Komuna Gazi Babë
Kodi Postal 1040
Prefiksi +389(0)2

Hasanbeg, (maqedonisht: Ченто/Čento) ёshtё lagje e Shkupit nё komunën e Gazi Babës, Maqedoni.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lagja e Hasanbegut kufizohet me fshatin Stajkovc, dhe komunën e Haraçinës.

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sipas regjistrimit të popullsisë së viti 2002, fshati kishte 23,915 banorë nga të cilët 12,499 Maqedonas, 8,818 ishin Shqiptarë, 891 Romë, 407 Boshnjakë, 83 vleh, 316 Turq, 657 Serbë dhe 244 tjetër.

Lagja e Hasanbegut ka 2 xhami: (xhamia e vjetër dhe e reja), Ambulanca të përgjithshme, Ordinanca stomatologjike, Barnatore, etj.