Jump to content

Hedy Burress

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Hedy Burress (emri i vërtetë Heather Burress) lindur më 3 tetor 1973 në Edwardsville, Illinois dhe është një aktore amerikane. Pasi provoi fatin e saj në Universitetin e Millikin në Decatur të Ilinoisit, do të transferohej përsëri në Los Angeles të Kalifornisë më 1995. Deri më 1996, ajo luajti role të ndryshme në filma si edhe mori pjesë në spektakle të ndryshme. Gjithashtu ajo ka marrur pjesë edhe në sitcom-in e Boston Common, një emision ky direkt i NBC-së.

Ajo është gjithashtu e njohur për punën e saj si dubluese lojrash vizuale. Konkretisht ajo është dubluesja në gjuhën angleze të personazhit Yuna (Juna) në Final Fantasy X dhe Final Fantasy X-2. Gjithashtu ajo ka dubluar personazhë të ndryshëm në lojën Kingdom Heart II.

Ajo do të merrte famë me filmin horror Valentine. Në fillim asaj do t'i propozohej roli i Dorothy Wheeler por më vonë regjizori Jami Blanks, vendosi se roli i Ruthi Walker do të ishte më i përshtatshëm për të. Filmi isht një sukses për të.

 • Seduced By Madness (1996) - Brook Borchardt
 • If These Walls Could Talk (1996) - Linda Barrows
 • Foxfire (1996) - Madeline "Maddy" Wirtz
 • Any Mother's Son (1997) - Keti
 • Los Anos Barbaros (1998) - Keti
 • Swing Vote (1999)
 • Getting Personal (1999) - Melissa Parks
 • Tick Tock (2000) - Anne
 • Looking for Bobby D (2000) - Belinda
 • Cabin by the Lake (2000) - Mallory McCall
 • Valentine (2001) - Ruthie Walker
 • Bug (2002) - Roy
 • Death by Committee (2004) - Cindy
 • Open House]] (2004) - Gloria Hobbs
 • Silver Lake]] (2004) - Julie Patterson

Ddubluese lojërash vizuale

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]