Hekurudha Semmering

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Zemra e hekurudhës Semmering në Austrinë e Ulët.

Hekurudha Semmering (gjermanisht: Semmeringbahn) në Austri, e cila fillon në Gloggnitz dhe të çon mbi SemmeringMürzzuschlag, ishte hekurudha e parë malore në Evropë e ndërtuar me një trase standarde. Zakonisht quhet hekurudha e parë e vërtetë malore në botë, duke pasur parasysh terrenin shumë të vështirë dhe ndryshimin e konsiderueshëm të lartësisë që u zotërua gjatë ndërtimit të saj. Ajo është ende plotësisht funksionale si pjesë e Hekurudhës Jugore e cila operohet nga Hekurudhat Federale Austriake.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]