Jump to content

Helen Ntoso

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Helen Adjoa Ntoso (lindur shkurt 1958) është një politikane nga Gana dhe një anëtare e Parlamentit të Ganës për krahinën Krachi West Krachi West në Rajonin Volta të Ganës.[1] Ajo është anëtare e Kongresit Kombëtar Demokratik.[2] Hon Ntoso është aktualisht Ministre Rajonale për Rajonin Volta.[3]

Edukimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Helen mban një Diplomë të Arteve të Mjeshtrave në Konflikt, Paqe dhe Siguri nga Qendra Ndërkombëtare e Mbajtjes së Paqes Kofi Annan.

Çmime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Helen Ntoso fitoi një çmim për Ministrin Rajonal të Vitit 2015, organizuar nga West African International Magazine.[4]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Hon. Helen Adjoa Ntoso". www.parliament.gh. Arkivuar nga origjinali më 22 gusht 2013. Marrë më 22 gusht 2013. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Helen Ntoso". ghanamps.gov.gh. Arkivuar nga origjinali më 21 shkurt 2013. Marrë më 22 gusht 2013. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "http://videos.myghana.tv/watch-listen-to-ghana-news-on-tv-live-online/president-mahama-nominates-helen-ntoso-as-volta-regional-minister.html". myghana.tv. Arkivuar nga origjinali më 15 maj 2014. Marrë më 22 gusht 2013. {{cite web}}: Lidhje e jashtme në |title= (Ndihmë!); Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ Afanyi-Dadzie, Ebenezer (2016-02-01). "Volta Regional Minister adjudged minister of the year". Ghana News. Marrë më 2016-12-09. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)